TK, PiS, 11.08.2016

 

Rzecznik rządu: Nie będzie publikacji wyroku. „Kompromitacja Rzeplińskiego, opinia części sędziów”

past, wideo: TVN24/x-news, 11.08.2016

http://www.gazeta.tv/plej/19,114883,20534137,video.html?embed=0&autoplay=1
Rzecznik rządu zapowiedział, że dzisiejszy wyrok TK nie będzie opublikowany
Bochenek stwierdził, że „Andrzej Rzepliński wszedł w rolę polityka”
Poseł Jacek Sasin określa wyrok jako „opinię części sędziów”

 

- W tej sprawie nic się nie zmieniło – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek, pytany, czy rząd opublikuje czwartkowe orzeczenie TK. – Kolejny raz złamano przepisy. Nie będziemy, śladami prezesa TK, naruszać prawa – podkreślił. Bochenek dodał, że prezes Rzepliński „wszedł w rolę polityka”, co „kompromituje go jako członka TK”. Nie mamy do czynienia z wyrokiem, ale z opinią części sędziów TK – stwierdził z kolei poseł PiS Jacek Sasin. Dodał, że decyzja TK została podjęta w gronie 12 sędziów, co nie ma żadnego umocowania prawnego. – Żaden przepis prawa nie przewiduje takiego składu – skwitował.Dowiedz się więcej:

Co Trybunał orzekł 11 sierpnia? 

Według wyroku TK z 11 sierpnia, ustawa o Trybunale z 22 lipca jest częściowo niezgodna z konstytucją. Niekonstytucyjna jest m.in. możliwość blokowania wyroku przez czterech sędziów, badanie wniosków w kolejności wpływu, przepis mówiący o tym, że prezes TK „kieruje wniosek” o ogłoszenie wyroku do premiera, podobnie jak wyłączenie wyroku z 9 marca br. z obowiązku urzędowej publikacji. Zdaniem TK, troje sędziów wybranych przez obecny Sejm nie może orzekać. Prezes TK Andrzej Rzepliński powiedział, że „wyrok jest ostateczny i podlega niezwłocznemu opublikowaniu”.

Jakie założenia znajdują się ustawie o TK?

Pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. TK ma badać wnioski według  kolejności ich wpływu. Ustawa przewiduje możliwość zgłoszenia sprzeciwu czterech sędziów, co odraczałoby sprawę o 3 miesiące. Zakłada włączenie do składów orzekających tych sędziów, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta, a nie rozpoczęli pracy. Wyklucza publikowanie wyroku TK z 9 marca.

Jakie były zarzuty wobec ustawy?

Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne. Zaskarżono m.in. zasadę badania wniosków w kolejności wpływu, możliwość blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów nawet przez pół roku, zobowiązanie prezesa TK by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm, wyłączenie wyroku TK z 9 marca br. spod obowiązku urzędowej publikacji.

Na czym polega spór o TK?

PiS uważa, że konflikt rozpętała koalicja PO-PSL. Ustępujące władze wybrały 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS. TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską zmianę ustawy o Trybunale. Rządzący nie uznają tego wyroku. W lipcu Sejm przyjął nową ustawę o TK.

Wszyscy je nuciliśmy. Pamiętasz słowa tych kultowych polskich przebojów? [QUIZ]
rządZnów

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.