Kaczyński, Tusk, 04.10.2016

 

Tusk rzuca wyzwanie Kaczyńskiemu. Reakcja? „Prezes nie będzie go promował debatą”

AB, PAP, 04.10.2016

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk (Fot. Agencja Gazeta)

Jarosław Kaczyński zasugerował, że polski rząd nie poprze Tuska na drugą kadencję w RE. W odpowiedzi b. premier zaproponował debatę; wiadomo już jednak, że ta się nie odbędzie. – Prezes nie będzie go w ten sposób promował – przekazała rzeczniczka PiS.
Wszystko zaczęło się od wywiadu, którego Jarosław Kaczyński udzielił dziennikowi „Polska The Times”. - W Sejmie i w prokuraturze toczą się postępowania, które mogą doprowadzić do tego, że byłemu premierowi zostaną postawione jakieś zarzuty – przekonywał prezes PiS. Dlatego – zdaniem polityka – polski rząd nie poprze kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję jako szefa Szef Rady Europejskiej.

Na odpowiedź byłego premiera nie trzeba było długo czekać. „To może debata, Panie Prezesie? O Europie, Polsce i Pana insynuacjach. Jestem do dyspozycji” - napisał na Twitterze.

Co na to Kaczyński? – Prezes nie będzie debatował z szefem Rady Europejskiej – oświadczyła rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. - Oczywiście Jarosław Kaczyński nie będzie promował taką debatą pana Donalda Tuska – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową. – Nie warto rozmawiać z Tuskiem. (…) W mojej ocenie jest to człowiek, który na arenie politycznej polskiej się skompromitował, nie dbał o interesy Polski. Nie ma powodu, by rozmawiać z nim po to, by uwiarygadniać jego pozycję - dodała na antenie RMF FM.

„Dalszy pobyt Tuska w Brukseli jest bardzo ryzykowny”

W wywiadzie dla „Polska The Times”, który ukaże się w pełnej wersji w piątek (we wtorek jego fragment został opublikowany na stronie internetowej gazety) prezes PiS stwierdził, że wyobraża sobie, że „polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej”.

Pytany, dlaczego rząd nie zamierza wspierać w Brukseli byłego premiera, Kaczyński mówi, że w Polsce – w Sejmie i w prokuraturze – toczą się postępowania, które mogą doprowadzić do tego, że byłemu premierowi zostaną postawione jakieś zarzuty. Kaczyński podkreślił, że ma wątpliwości, „czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej”.

Kaczyński ocenił też, że dalszy pobyt Tuska w Brukseli jest bardzo ryzykowny, przede wszystkim dla Unii Europejskiej. Według niego należy UE ostrzec przed ewentualnymi problemami. Zdaniem prezesa PiS, Polska nie zyskuje nic na tym, że Tusk stoi na czele Rady Europejskiej.

tusk

gazeta.pl

gazeta-polska

 

janusz-lewandowski

WTOREK, 4 PAŹDZIERNIKA 2016

Kaczyński w Gazecie Polskiej o zarzutach dla Tuska, przyspieszonych wyborach samorządowych, Dudzie, Morawieckim, TK i Smoleńsku [9 cytatów]

– Wariant zakładający wymianę premiera na poważnie nie był rozważany, bo jedynym kandydatem mógłbym być ja, a ja takich planów nie mam – mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z Gazetą Polską. Prezes PiS w rozmowie z Katarzyną Gójską-Hejke i Tomaszem Sakiewiczem zdradza, że nie ma planów przyspieszenia wyborów samorządowych – tak samo, jak nie ma planów wystawienia innego kandydata na prezydenta niż Andrzej Duda. Cały wywiad w jutrzejszej GP.

— WARIANT ZAKŁADAJĄCY ZMIANĘ PREMIERA NIE BYŁ ROZWAŻANY:
– Czy był wariant zakładający wymianę premiera?
– Na poważnie nie był rozważany, bo jedynym kandydatem mógłbym być ja, a ja takich planów nie mam”.

— NIE MA PLANÓW PRZYŚPIESZENIA WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH: “Korzystam z okazji, by zdementować kłamstwa, które w ostatnim czasie z takim zacięciem kolportuje część mediów. Nie ma planów przyśpieszenia wyborów samorządowych. Nawet się nad tym nie zastanawiamy”.

— NIE MA PLANÓW WYSTAWIENIA INNEGO KANDYDATA NIŻ ANDRZEJ DUDA: “ – Tak samo jak nie ma planu wystawienia innego kandydata w wyborach prezydenckich za cztery lata niż Andrzej Duda. Mówiąc wprost: ani Mateusza Morawieckiego, ani nikogo innego poza urzędującym prezydentem nie zamierzamy wystawić. W polityce oczywiście trzeba się liczyć z jakimiś nadzwyczajnymi wydarzeniami, ale tylko one mogłyby ewentualnie skłonić nas do zmiany dzisiejszego kandydat.
– Nie rozważaliście nawet innych kandydatur na 2020 rok?
– Absolutnie nie. Nie było takich rozmów, nawet takich sugestii. Bo i po co? Wszelkie informacje podważające poparcie PiS dla prezydenta Andrzeja Dudy są wyssane z palca”.

— RZĄD TUSKA DZIAŁAŁ NA RZECZ ROSJAN: “Potwierdzają to, co dla mnie jest jasne od dawna. Rząd Tuska zrezygnował ze śledztwa, działał na rzecz Rosjan. Gdybym był prokuratorem, to dążyłbym do odpowiedzi na pojawiające się w takiej sytuacji pytania: dlaczego tak było, czego się ewentualnie obawiano? Można oczywiście wyjaśnić to działanie osobistym interesem Tuska, który walcząc o europejską karierę, nie chciał konfliktu z Rosją, wiedząc, iż to by zaszkodziło lub wręcz zniweczyło jego plany. Wydaje się jednak, iż to nie jest wystarczające wyjaśnienie”.

— PRZEWODNICZĄCYM RE NIE POWINIEN BYĆ CZŁOWIEK, WOBEC KTÓREGO BYĆ MOŻE STAWIANE BĘDĄ POWAŻNE ZARZUTY: “Wyrażam swoje indywidualne zdanie. Sądzę, że przewodniczącym Rady Europejskiej nie powinien być człowiek, wobec którego być może stawiane będą poważne zarzuty. To nie będzie wzmacniało wspólnoty”.

— BĘDZIE DOKONYWAŁA SIĘ REPOLONIZACJA: “ – Na pewno zmieniła się nasza aktywność na arenie europejskiej i szczególnie regionalnej. Przed nami ogromna zmiana w sferze gospodarczej. Dzięki ostatnim zmianom w rządzie wchodzi ona teraz w etap wstępnej realizacji. Jeśli się powiedzie, przyniesie Polsce wiele dobrego: zmieni rozwój naszej gospodarki, przyśpieszy go o około 1 procent rocznie. To będzie już odczuwalne.
– Co to znaczy, że zmieni się rozwój naszej gospodarki?
– Zmianie ulegnie jego charakter. Będzie dokonywała się repolonizacja czy – mówiąc bardziej popularnym dziś językiem – udomowienie. Nie chcę dziś mówić o szczegółach, ale prace są już na znacznym poziomie zaawansowania i dynamicznie posuwają się do przodu. Generalnie chodzi o budzenie polskiego kapitału, a w efekcie o nową falę inicjatyw gospodarczych, wciągnięcie do nich wielu wykształconych ludzi, głównie z młodszych pokoleń”.

— ZADANIE POWIERZONE MORAWIECKIEMU JEST BARDZO TRUDNE: “Byłem zwolennikiem działań zwiększających kompetencje Mateusza Morawieckiego do poziomu, jakim kiedyś dysponował Balcerowicz, bo w mojej opinii tylko taka sytuacja daje mu narzędzia do efektywnego wdrożenia planu, który zaprezentował. Teraz może działać dynamicznie i mam nadzieję, iż odniesie sukces. Choć powierzone mu zadanie jest bardzo trudne”.

— W RAZIE POGŁĘBIANIA PROCEDERU ŁAMANIA KONSTYTUCJI PRZEZ TK, PARLAMENT PRZEPROWADZI DZIAŁANIA NAPRAWCZE: “Chciałbym, aby moja wypowiedź wybrzmiała tak jasno, jak się tylko da: to Trybunał Konstytucyjny ze swoim dzisiejszym prezesem wywołali tę sytuację, z którą mamy dziś do czynienia. Żadnego sporu czy konfliktu by nie było, gdyby nie ich destrukcyjna postawa i działania. Zapewniam wszystkich państwa, że w razie pogłębiania procederu łamania konstytucji – bo dziś Trybunał brutalnie łamie konstytucję – parlament z pełną determinacją rozpocznie i przeprowadzi działania naprawcze.
– Jakie?
– Bardzo skuteczne”.

 NIE JA DECYDUJĘ O KONKURSIE NA PREZESA TVP: “Niemal nie oglądam telewizji. Kiedyś trochę więcej, teraz prawie wcale. Republiki też przez to oglądam mniej. Mam kilka ulubionych programów. Na pierwszym miejscu “Kulisy manipulacji”, zawsze z przyjemnością oglądam również “Kalendarz historyczny”. Ale proszę mnie nie pytać o konkurs na prezesa TVP. Trwa. Nie ja o nim decyduję”.

300polityka.pl

WTOREK, 4 PAŹDZIERNIKA 2016, 16:55

Tusk do Kaczyńskiego: To może debata, Panie Prezesie? O Europie, Polsce i Pana insynuacjach

Przewodniczący Rady Europejskiej odpowiada na dzisiejsze słowa Jarosława Kaczyńskiego.

donald-tusk

300polityka.pl

Kaczyński: Rząd nie poprze Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

mo, 04.10.2016

Rząd nie poprze Tuska w nowych wyborach do PE. Potwierdził to prezes

Rząd nie poprze Tuska w nowych wyborach do PE. Potwierdził to prezes (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Rząd nie poprze wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej – zapowiada prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Polską The Times”.
- Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej. Tusk to jest wielki problem - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla gazety „Polska The Times”.

- W Polsce toczą się postępowania i w Sejmie, i w prokuraturze, które mogą doprowadzić do tego, że zostaną mu postawione jakieś zarzuty. Czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej? Mam daleko idące wątpliwości – uzasadnił plany rządu Kaczyński.

Jak dodał, głos Polski w głosowaniu nie musi być decydujący, gdyż nie przysługuje nam prawo weta (wybór jest dokonywany większością kwalifikowaną przez wszystkich członków Rady Europejskiej), ale zdaniem Kaczyńskiego rolą Polski jest przedstawić sprawę jego kandydatury „w pełnym świetle”.

- Jego dalszy pobyt w Brukseli jest bardzo ryzykowny, przede wszystkim dla Unii Europejskiej. Powinniśmy UE ostrzec przed ewentualnymi problemami – zaznacza prezes PiS, dodając, że Polska nie zyskuje nic na tym, że Tusk stoi na czele Rady.

Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim dziennik opublikuje w piątek.

PiS ściągnie Tuska przed komisję śledczą ws. Amber Gold

Szef Rady Europejskiej wybierany jest na 2,5-letnią kadencję, która następnie może zostać przedłużona. Donald Tusk przewodniczy Radzie Europejskiej od grudnia 2014 r., gdy zastąpił na tym stanowisku Hermana Van Rompuya. Jego kadencja kończy się 1 czerwca 2017 r.

Pod koniec lipca z inicjatywy PiS powstała w Sejmie komisja śledcza ds. afery Amber Gold. Szefową została Małgorzata Wassermann, córka tragicznie zmarłego w Smoleńsku posła PiS Zbigniewa Wassermanna. Komisja ma m.in. zbadać i ocenić prawidłowość i legalność działań podejmowanych wobec Amber Gold przez ówczesny rząd PO. Wassermann zapowiadała, że chce przesłuchać m.in. Tuska.

W lipcu w rozmowie z tygodnikiem „Polityka” Donald Tusk stwierdził, że nie ma wątpliwości, że komisja śledcza jest wymierzona w niego. Twierdzi, że jej pomysłodawcy nie kryją swoich intencji, ale ich plan obróci się przeciwko nim. Tusk stawi się na przesłuchanie – mówi, że się nie boi, bo zawsze dobrze czuł się w otwartych debatach. - Niech się boją ci, którzy wzywają, bo ja jestem pewny swoich racji – mówi były premier.

kaczynski

 

wyobrazam

wyborcza.pl

Niby „marginalny” protest, a piszą o nim wszystkie światowe media. „Independent” z mocną okładką

WB, 04.10.2016

Okładka wydania The Independent

Okładka wydania The Independent (Agencja Gazeta / The Independent)

Światowe media szeroko opisały czarny protest w Polsce. Dziennikarze podkreślają, że polskie prawo aborcyjne już dziś jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

 

Strajk Kobiet wzbudził zainteresowanie nie tylko polskich, ale również światowych mediów. Relacjom dziennikarzy towarzyszą zdjęcia i materiały wideo z czarnego protestu, a także demonstracji wspierających z innych krajów.

„The Independent” strajkowi kobiet poświęca znaczną część okładki, a materiał dotyczący protestu jest jednym z najpopularniejszych na stronie portalu.

Podczas akcji nazwanej czarnym poniedziałkiem kobiety założyły czarne ubrania jako symbol żałoby po spodziewanej utracie praw reprodukcyjnych

„New York Times” zauważa, że polskie prawo aborcyjne już dziś jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Przytacza też relację uczestniczek protestu:

Katarzyna Plutkowska i Małgorzata Zyra wzięły dziś wolne od pracy w księgowości, by przyłączyć się do demonstracji odbywającej się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. – Ze względu na protest nasze biuro jest dziś zamknięte. Nie zmienisz świata siedząc na kanapie – mówi Plutkowska

ABC News opisuje główną demonstrację na Rynku Starego Miasta:

Tysiące osób pomimo deszczu tworzyły szczelnie wypełnione morze czerni. Jedynym kolorowym akcentem były parasole.

Financial Times przytacza kpiące słowa Witolda Waszczykowskiego o czarnym proteście i pisze o problemie PiS z debatą o aborcji.

Partia polega na wsparciu kleru, ale widzi sondaże opinii publicznej, które wskazują, że większość osób nie popiera zaostrzenia ustawy.

BBC zauważa, że protest nie mógł sparaliżować kraju, ale poparcie dla idei było widoczne na ulicach miast.

Zauważalny jest poziom poparcia dla protestu. Na ulicach i w komunikacji miejskiej w polskich miastach widać było kobiety ubrane na czarne, solidaryzujące się ze strajkiem

„The Guardian” z kolei pyta Polki o ich doświadczenia i zachęca:

Jak to jest być kobietą w Polsce? Co się zmieniło? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami

niby

gazeta.pl

kuba-wojewodzki

 

MĘŻCZYŹNI – KRÓTKO I PO MĘSKU #czarnyprotest #blackprotest #ratujmykobiety #dajmiwybór #jednapolska #StrajkKobiet #czarnyponiedziałek #KOD

ct5u2fuweaafwnh

WCZEŚNIEJ OBROŃCÓW KOBIET-OFIAR PRZEMOCY NAZWAŁ CZERWONĄ ZARAZĄ… #czarnyprotest #ratujmykobiety #jednapolska #czarnyponiedziałek #KOD

ct5uwx5wiaa60mz

BRAK SŁÓW… #czarnyprotest #blackprotest #ratujmykobiety #dajmiwybór #jednapolska #aborcja #invitro #StrajkKobiet #czarnyponiedziałek #KOD

ct5umo2wyaeykfz

katarzyna-j

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.