Pawłowicz

 

Pawłowicz ukarana za nazwanie flagi UE „szmatą”. Posłanka: To terror mniejszości

Prot, PAP, 07.05.2014
Posłanka PiS Krystyna PawłowiczPosłanka PiS Krystyna Pawłowicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)
Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej ukarała posłankę PiS Krystynę Pawłowicz zwróceniem uwagi za nazwanie flagi UE „szmatą”. Posłanka nie uznaje decyzji komisji i – jak zapowiedziała – nie wycofuje się ze swoich słów.
- Komisja podjęła decyzję, że ta wypowiedź narusza art. 6 zasad etyki poselskiej i zwróciła uwagę pani poseł. Jest to decyzja nieprawomocna, pani poseł ma prawo odwołać się od niej do Prezydium Sejmu – powiedział wiceszef komisji Tomasz Garbowski (SLD). Art. 6 stanowi, że „poseł powinien unikać zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu. Powinien szanować godność innych osób”.Pawłowicz w grudniu w rozmowie z „Super Expressem” powiedziała: – Ustawa o godle, barwach narodowych i hymnie RP przewiduje, że godne eksponowanie i cześć należy się polskiej fladze. Ciągłe eksponowanie jej łącznie z jakąś unijną szmatą obraża nasze symbole. Wypowiedź ta oburzyła rzecznika SLD Dariusza Jońskiego, który złożył wniosek do komisji etyki o ukaranie posłanki PiS.

- Nie przyjmuję do wiadomości decyzji komisji. Niech robią, co chcą. Większość mają w niej wrogowie PiS-u. Traktuję komisję etyki jako instrument przemocy i terroru mniejszości sejmowej – powiedziała Pawłowicz.

„UE to nie państwo”

- Unia Europejska to nie państwo, więc ściereczka nie korzysta z ochrony jak flaga. To nie jest flaga, to taka ściereczka z gwiazdkami. W naszym kraju jest wywieszana z naruszeniem przepisów – dodała Pawłowicz. Jak podkreśliła, Ustawa o godle, barwach i hymnie RP wyraźnie mówi, że polska flaga ma być traktowana w wyjątkowy sposób, zapewniający jej szacunek.

- Oznacza to, że nie można w jej najbliższym otoczeniu eksponować innych przedmiotów – podkreśliła Pawłowicz. Poinformowała ponadto, że przygotowała ws. flagi unijnej interpelację do premiera.

Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej może ukarać posła zwróceniem uwagi, upomnieniem lub naganą.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.