Kaczyński, 14.03.2017

 

WTOREK, 14 MARCA 2017

Petru: Trzeba będzie PiS rozliczyć, żeby nie było zachęt w przyszłości do takich agresywnych, nacjonalistycznych rządów

20:47

Petru: Trzeba będzie PiS rozliczyć, żeby nie było zachęt w przyszłości do takich agresywnych, nacjonalistycznych rządów

– Ważne, żeby wszystkich rozliczyć. Nie może być jak w poprzednich kadencjach, że zabrakło 5 głosów do postawienia Ziobry przez Trybunałem Stanu. Trzeba rozliczyć, żeby nie było zachęt w przyszłości do takich agresywnych, nacjonalistycznych rządów jak ten PiS-owski – mówił w Kropce nad I lider Nowoczesnej.

20:27

Petru: Strefa euro to 92% dochodów całej UE, Polska może nie dostać ani złotówki z nowej perspektywy

– Rolą opozycji jest pokazanie, że Polska chce być w pierwszej lidze europejskiej. Ten, kto jest ostatni w tabeli, na 28 miejscu, najczęściej odpada. Strefa euro to 92% dochodów całej UE. Nowy budżet może obowiązywać tylko strefę euro i Polska nie dostanie ani złotówki. To jest ważne, bo w Polsce wschodniej nie ma dróg, miały być budowane z nowej perspektywy. Po takim zachowaniu Jarosława Kaczyńskiego, osoby z która się w ogóle nie można dogadać, może w ogóle tych pieniędzy nie być. – mówił Petru w Kropce nad I.

20:19

Petru: Jeśli będzie wniosek w parlamencie to trudno żebym popierał Szydło. Polacy chcą współpracy opozycji

– To nie jest do końca poważny wniosek, bo w ramach opozycji wypadałoby taki wniosek przegadać. Nie wiem czy jest kandydat na premiera. Albo jest kandydat albo jest prawdopodobnie. Jeśli będzie wniosek w parlamencie to trudno żebym popierał Beatę Szydło, ale nie będę się odnosił do tego, czy to jest konstruktywne czy nie wotum nieufności, bo gdyby było na poważnie, to powinny się toczyć poważne rozmowy w opozycji. PO powinna być zainteresowana, by na ten temat rozmawiać. Jeżdzę teraz dużo po Polsce i wszędzie jest wielki apel o współpracę opozycji, która zwłaszcza w kontekście Unii Europejskiej jest fundamentalna. Fundamentem jest teraz silny głos pro-europejski, że ten rząd nie reprezentuje Polaków – mówił Ryszard Petru w programie Moniki Olejnik.

20:18

Ziobro o śledztwach smoleńskich: Toczą się intensywnie, będą nowe czynności i są nowe ustalenia

Toczą się dwa odrębne postępowania [dot. Smoleńska]. Jedno to komisja, która działa przy ministrze Macierewiczu. A druga sprawa, to kwestia ustalenia odpowiedzialności osób. W tej sprawie śledzwa toczą się intensywnie. Będą podejmowane kolejne czynności, są nowe ustalenia, interesujące. Szczegóły posiada z całą pewnością prokurator Pasionek, umówliśmy się że poza pomocą organizacyjną nie będę w te postępowania ingerował – powiedział Zbigniew Ziobro w „Gościu Wiadomości”.

20:16

Magierowski: W Pałacu Prezydenckim na razie nie myśli się o kolejnych wyborach prezydenckich

– W Pałacu Prezydenckim na razie nie myśli się o kolejnych wyborach prezydenckich. Prezydent ma wiele zadań do wykonania, które sam sobie wyznaczył i na razie skupia się na nich, a nie na kampanii – mówił Marek Magierowski w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.

20:14

Ziobro o wezwaniu Tuska: Gdybyśmy chcieli rozegrać to politycznie, to moglibyśmy poinformować o tym przed głosowaniem

– Taką decyzję podjął prokuratur-referent. Panowie z PO dopuścili się jawnej manipulacji, twierdząc że to wezwanie jest następstwem przegranego głosowania w RE. To śmieszne. Gdybyśmy chcieli rozegrać to politycznie, to moglibyśmy poinformować o tym przed głosowaniem, by rozsiać jakieś wątpliwości. Oczekuje od Tuska prawdy, żeby niczego nie zatajał. On w tej sprawie ma wystąpić w charakterze światka. Gdyby był w innym charakterze [w tej sprawie] to byłby wezwany w innym charakterze. Przynajmniej w tym postępowaniu. Ja tego prokuratora nie znam, nigdy z nim nie rozmawiałem. Niech Tusk nie stawia się ponad prawem – powiedział w „Gości Wiadomości” Zbigniew Ziobro.

20:08

Petru: PiS zachowuje się jak gremliny, które jak gdzieś wpadają, to wszystko demolują

– Zachowują się jak gremliny, od kiedy przejęli władzę, które jak gdzieś wpadają to wszystko rozwalają. Prezydent już dawno abdykował, nie wiem czy w ogóle wie co się dzieje w armii. Przecież nie podskoczy Macierewiczowi. Powinien już dawno reagować na tajemnicze odejścia generałów. Nie czuję się bezpiecznie jako Polak z ministrem Macierewiczem, ministrem Waszczykowskim i panią premier Szydło. – mówił Ryszard Petru w Kropce nad I.

20:05

Magierowski o szczycie UE: Kiedy spojrzymy na ostateczny wynik tego głosowania, to trudno mówić o sukcesie

– Kiedy spojrzymy na ostateczny wynik tego głosowania [na szczycie UE], to oczywiście trudno mówić o sukcesie, ale na tym polegają te niuanse dot. słów, których używamy, opisując to, co się wydarzyło podczas szczytu w Brukseli. Pytanie, czy było to głosowanie. Nie padło pytanie, czy ktoś jest za kandydaturą Jacka Saryusz-Wolskiego. Nie padło pytanie, czy ktoś się wstrzymuje od głosu. To pokazuje, jak wadliwe są te procedury, które funkcjonują w UE – mówił Marek Magierowski w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.

20:05

Ziobro o reformie sądownictwa: Sądzę, że to będzie dla nas zwycięski spór

– Sędzia Żurek mówi jak asystent urzędnika KE albo poseł z polskiego Sejmu z PO. Widzimy, ze przedstawiciele tego środowiska bronią stanu rzeczy, który nie budzi zaufania Polaków. Dziś słyszymy, że sędzia ukradł na stacji benzynowej 50 zł. Mam nadzieje, że to co robi rząd mobilizuje do jakichś pozytywnych działań, bo przecież było wiele lat, by poprawić [działania wymiaru sprawiedliwości]. Pan Żurek by więcej zrobił, gdyby przez lata w KRS przyczynił się do poprawy etyki. My przygotowaliśmy reformę, teraz jest atak na nas i próba zaangażowania Unii w tej sprawie. To wyraz desperacji części elit, nie całego środowiska. Sądzę, że to będzie dla nas zwycięski spór. W Polsce mamy jedną z największych liczb sędziów w Europie, a to Polska jest wytykana jeśli chodzi o przewlekłość postępowań i zachowanie na salach sędziowskich. My to zmienimy, niezależnie czy będą w to wciągać UE czy nie – powiedział w „Gościu Wiadomości” Zbigniew Ziobro.

19:59

Magierowski: PAD nie jest zadowolony z wyboru Tuska, bo wspierał innego kandydata

Jak mówił Marek Magierowski w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24:

„Prezydent tego samego dnia udzielił wywiadu czy też wypowiedział się dla mediów, powiedział o  swoim stosunku, dość szczegółowo do tego wyboru i do kandydatury Donalda Tuska. Wyraził swój żal, że Rada Europejska w taki, a nie inny sposób procedowała i przedłużyła mandat Tuskowi, nie zapraszając kandydata rządu polskiego na te obrady, nie starając się nawet wysłuchać, jaką wizję ma Jacek Saryusz-Wolski. Niezależnie od tego, czy ta wizja spodobałaby się temu czy innemu premierowi czy prezydentowi, niezależnie od ego, czy ktoś uważał, iż Tusk ma tę wygraną czy przedłużenie kadencji już w kieszeni, to widać było wyraźnie, że pewne reguły zostały conajmniej naruszone i widać było, że te procedury demokratyczne są procedurami demokratycznymi trochę na papierze. To też pewnego rodzaju lekcja dla wszystkich krajów UE i to też dowód na to, że te postulaty mówiące o konieczności zmiany traktatów europejskich albo przynajmniej niektórych procedur – choćby w przypadku obsadzania najważniejszych stanowisk w instytucjach unijnych – powinny być zmienione. I po to, żeby zdemokratyzować te procesy w UE, ale także po to, by pokazać, że UE sama się uczy”

– Dzisiaj użyłem takiego sformułowania, że to opowiadanie o Polexicie – bzdura w moim przekonaniu – może się okazać tylko przygrywką do debaty o EUexicie, czyli o rozpadzie UE. Jeżeli Unia nie zacznie się reformować na poważnie, to będziemy mogli zapomnieć i o Polexicie, i o Frexicie, Brexicie – mówił dalej rzecznik prezydenta.

Jak dodał, prezydent nie jest zadowolony z wyboru Donalda Tuska, bo wspierał innego kandydata. Według Magierowskiego, PAD uważał, że kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego jest lepsza dla Polski niż kandydatura Donalda Tuska.

19:46

Magierowski: PAD nie jest zaniepokojony odejściami z armii

– Zawsze pojawia się żal, kiedy ktoś tak doświadczony, z tak wspaniałą kartą w swoim wojskowym życiorysie odchodzi. Trudno mi to skomentować (…) Prezydent Duda jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych i utrzymuje regularny, stały kontakt z ministrem Macierewiczem i często pyta go także o kwestie personalne. Utrzymuje w pełni satysfakcjonujące go wyjaśnienia dot. zmian kadrowych w armii. Większość tych zmian to rzeczywiście dymisje, rezygnacje ze strony oficerów, wiec trudno ich zatrzymywać siłą w armii, aczkolwiek mogę się zgodzić z tym, co powiedziałem minutę temu, że należy żałować, jeżeli tak doświadczeni wojskowi odchodzą z armii – mówił Marek Magierowski w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24. Jak dodał:

„Dopóki te dymisje i zmiany personalne nie doprowadzają do destabilizacji sytuacji w wojsku, to sytuacja jest opanowana i prezydent Duda jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych nie ma powodu do niepokoju. Gdyby się okazało w przyszłości, że tak nie będzie, że ta fala narasta, trwa odejść… Na razie nie [ta fala nie niepokoi prezydenta] (…) Powtórzę: prezydent Duda nie jest w tej chwili zaniepokojony tymi odejściami. Uważa, że ta polityka personalna w tej chwili prowadzona przez ministra Macierewicza nie daje powodów do szczególnego niepokoju”

Rzecznik prezydenta komentował w ten sposób złożenie rezygnacji przez generała Jerzego Guta ze stanowiska dowódcy Centrum Operacji Specjalnych.

300polityka.pl

Szef Centrum Operacji Specjalnych złożył dymisję. Wcześniej gen. Gut dowodził m.in. jednostką GROM

past, PAP, 14.03.2017

Gen. Jerzy Gut

Gen. Jerzy Gut (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

• Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych postanowił odejść z wojska
• Przyczyny dymisji gen. bryg. Jerzego Guta są osobiste – mówi rzecznik
• Gen. Gut to weteran z Iraku i Bałkanów, były dowódca GROM
Złożenie dymisji przez szefa Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie potwierdził jego rzecznik ppłk Krzysztof Łukawski. Gen. Gut złożył wypowiedzenie stosunku zawodowej służby wojskowej. Na razie pozostaje na stanowisku. Generał na początku 2014 r., po ówczesnej reformie systemu dowodzenia, objął stanowisko dowódcy sił specjalnych, po kilku dniach przeformowane na dowódcę Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych. W sierpniu 2015 r., po kolejnej reorganizacji, stało się ono Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych. Przez cały 2015 r. generał dowodził Komponentem Operacji Specjalnych NATO.

Dowiedz się więcej:

Kim jest gen. bryg Jerzy Gut?

Gen. Gut służył trzykrotnie w misjach zagranicznych w Bośni i Hercegowinie (dwa razy) i Iraku. Od marca 2007 r. był zastępcą dowódcy Jednostki Wojskowej GROM. Od stycznia do czerwca 2009 r. służył jako szef sztabu Dowództwa Wojsk Specjalnych. Od sierpnia 2010 r. dowodził JW GROM, by rok później zostać zastępcą dowódcy i szefem sztabu Dowództwa Wojsk Specjalnych. W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, a w czerwcu 2014 r. – Medalem Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych. Ukończył studia podyplomowe w NarodowymUniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.

Ilu wojskowych odeszło z armii w ostatnim czasie?

Od czasu objęcia kierownictwa nad MON przez Antoniego Macierewicza ze służby odeszło prawie 30 generałów i ponad 250 pułkowników. Na początku 2016 roku w armii było 87 generałów i ok. 1500 pułkowników. Odeszli m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański i Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł. Według podsumowań MON za rok 2016 „w Sztabie Generalnym zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82 procent”. Czytaj więcej>>>

gazeta.pl

WTOREK, 14 MARCA 2017

Kaczyński: Merkel, stawiając na Tuska, musi mieć pewność, iż poprze on Europę dwóch prędkości

17:42

Kaczyński: Merkel, stawiając na Tuska, musi mieć pewność, iż poprze on Europę dwóch prędkości

– Jeszcze niedawno wybór Donalda Tuska wydawał się niepewny. Zapewniano nas, że sprzeciw Polski będzie uszanowany, że inne rozwiązanie jest nie do pomyślenia. Skoro zapadła decyzja, że jednak nasz opór będzie łamany, to należy to wiązać ze zmianą koncepcji polityki niemieckiej, jasno wyrażoną w deklaracji wersalskiej. Pani Merkel, stawiając na Tuska, musi mieć pewność, iż poprze on Europę dwóch prędkości – stwierdził Jarosław Kaczyński w rozmowie z wPolityce.pl. Jak dodał:

„Tym razem to wygląda poważnie. Niemcy widocznie uznały, że muszą pójść dalej, muszą umiędzynarodowić długi, czyli wziąć na siebie kolejne ciężary. Bez tego może upaść cała Unia, a na pewno upadnie strefa euro. Co z kolei byłoby dla Niemiec czymś bardzo niedobrym, bo oni na euro bardzo korzystają. Więc lepiej zapłacić, niż ryzykować, że wszystko się zawali. Zwłaszcza, że wiele się już stało. A Brexit to przecież zasługa kanclerz Merkel. Jej decyzje bywają fatalne także dla niej. Przykładem wyniesienie Franka-Waltera Steinmeiera na urząd prezydenta, a tym samym otwarcie drogi Martinowi Schulzowi, i duże ryzyko utraty władzy przez chadecję”

17:40

Kaczyński: Państwo, które potrafi postawić się wszystkim, także Niemcom, to państwo o bardzo wysokim statusie

– Nie chcę odnosić się do przyjętej metody głosowania. Ważniejsze jest w tej sprawie co innego. Otóż w tym haśle – „27:1” – zawiera się znakomita ilustracja stanu świadomości naszych przeciwników, czyli totalnej opozycji. Oni zupełnie zapomnieli, że ta „jedynka” to jest Polska. A przecież elementarna lojalność wobec własnego państwa jednak obowiązuje, i  powinna to być lojalność silniejsza niż lojalność wobec jednostki – stwierdził Jarosław Kaczyński w rozmowie z wPolityce.pl. Jak dodał:

„To był ich przywódca [Donald Tusk], ale powinni przynajmniej zastanowić się, dlaczego państwo polskie nie chce go popierać. W każdym razie owe „27:1” to jest ich, nie nasza, kompromitacja. Dla nas zdolność powiedzenia „nie”, nawet w konfrontacji z wszystkimi innymi, to jest powrót do sytuacji podmiotowej. I dlatego dzień szczytu był jednocześnie bardzo dobrym dniem naszej pani premier. Pokazała, że znacznie przewyższa przeciętną Unii Europejskiej”

– Wręcz przeciwnie. I prestiż Polski, i prestiż premier Beaty Szydło, wzrósł. To jest kapitał na przyszłość. Państwo, które potrafi postawić się wszystkim, także Niemcom, w bardzo ważnej dla nich sprawie, to jest państwo o wysokim statusie. O bardzo wysokim statusie. Być może nikt inny w Europie nie mógłby dziś poważyć się na coś podobnego – dodał prezes PiS.

16:38

60,000 zł – tyle miało kosztować doradztwo dla Kuchcińskiego

Na twitterze pojawia się informacja, że 60.000 zł miało kosztować doradztwo medialne dla Kuchcinskiego.

300polityka.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.