Głódź

 

Abp Głódź: Powstrzymać inwazję środowisk laickich. Medialne harcownictwo testuje społeczną reakcję na ataki wymierzone w Kościół

mil, KAI, 15.08.2014
Abp Sławoj Leszek GłódźAbp Sławoj Leszek Głódź (Fot. Materiały prasowe)
O wstawiennictwo Maryi Wniebowziętej „w znalezieniu odpowiednich narzędzi, aby powstrzymać inwazję środowisk laickich i postawić tamę szkodom, jakie czynią w tkance życia społecznego” modlił się w piątek w bazylice Mariackiej w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź. Jego zdaniem to – jak się wyraził – „medialne harcownictwo” – bada grunt i testuje społeczną reakcję na rozmaite projekty wymierzone w Kościół.
Metropolita gdański w kazaniu na uroczystość 15 sierpnia przestrzegał przed wprowadzaniem do polskiej szkoły „skrajnie zideologizowanych programów nauczania”, apelował o „obronę rodziny i małżeństwa przed tym wszystkim, co uderza w ich świętość”.Były biskup polowy odniósł się także do niedawnych publikacji prasowych krytykujących duszpasterstwo wojskowe i jego finansowanie. – Dziś, w dniu święta żołnierza, któremu towarzyszy niepokój o bieg spraw za naszą wschodnią granicą, trzeba z goryczą przypomnieć, że duszpasterstwo wojskowe znów staje się celem medialnych ataków, pomówień, oskarżeń, wmawiania opinii publicznej, że jest zbędnym ciężarem dla budżetu państwa, że powinno być z niego wyłączone w imię rzekomej bezstronności światopoglądowej państwa. Ileż złej woli trzeba, by takie oskarżenia kreować – ubolewał hierarcha.

 

„Medialne harcownictwo bada grunt”

Abp Głódź przywołał zapisaną w pierwszym paragrafie Konstytucji RP zasadę, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wszystkich obywateli. – Wobec tego także i tych, którzy są ludźmi wiary, dziedzicami tysiącletniej drogi chrześcijańskiej Polski – dodał i zaznaczył, że to z tej definicji „zwięzłej i przejrzystej” wynika obowiązek państwa „zabezpieczenia praw ludzi wierzących także w wymiarze posługi kapelańskiej w instytucjach, które temu państwu służą”. – A taką jest przecież wojsko – stwierdził abp metropolita gdański.

Jego zdaniem to – jak się wyraził – „medialne harcownictwo” – bada grunt, testuje społeczną reakcję na rozmaite projekty wymierzone w Kościół, prawa ludzi wierzących i zasady etyki chrześcijańskiej, a w ślad za tym idą – jak mówił – restrykcyjne decyzje generowane przez instytucje państwa czy samorządu.

Na uroczystej mszy św. w gdańskiej bazylice Mariackiej licznie zgromadzili się księża i siostry zakonne. Przybyli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz różnych instytucji, urzędów i uczelni. Obecni byli żołnierze w dniu ich święta, a także kombatanci, harcerze i związkowcy „Solidarności”.

Zobacz także

TOK FM

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.