Czarnecki

 

Czarnecki z PiS wybrany wiceprzewodniczącym PE. Trzy stanowiska szefów komisji dla PO-PSL

osi, PAP, 01.07.2014
Ryszard Czarnecki, lista PiS. Barwny polityk słynący z kwiecistego języka, prowadzi bloga politycznego. Urodzony w 1963 r. w Londynie. Historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, od 2004 r. deputowany do Parlamentu Europejskiego, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu WrocławskiegoRyszard Czarnecki, lista PiS. Barwny polityk słynący z kwiecistego języka, prowadzi bloga politycznego. Urodzony w 1963 r. w Londynie. Historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, od 2004 r. deputowany do Parlamentu Europejskiego, były wiceminister… (Fot. Agencja Gazeta)
Europosłom PO-PSL przypadną stanowiska przewodniczących trzech komisji w Parlamencie Europejskim – poinformowały źródła we frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Poza komisją przemysłu, badań i energii są to komisje rolnictwa i spraw konstytucyjnych. Na jednego z 14 wiceprzewodniczących PE został zaś wybrany Ryszard Czarnecki z PiS.
Czarnecki został wybrany w trzeciej turze tajnego głosowania, uzyskując 284 głosy. W dwóch pierwszych turach konieczne było uzyskanie poparcia bezwzględnej większości, którego Czarnecki nie otrzymał. W trzeciej wystarczyła zwykła większość. Polityk PiS będzie jedynym wiceprzewodniczącym PE z Polski.Czarnecki: „Europa Europą, ale…”

- Cieszę się, że Polska ma jednego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Europa Europą, ale przede wszystkim będę pracować dla mojej ojczyzny – powiedział Czarnecki dziennikarzom po ogłoszeniu wyników wyborów.

Podstawową rolą wiceprzewodniczących europarlamentu jest wspomaganie szefa PE. Zastępują go podczas prowadzenia obrad w razie jego nieobecności, niemożności wykonywania przez niego obowiązków bądź gdy chce on uczestniczyć w dyskusji. Mogą też reprezentować go w trakcie różnych uroczystości. Wchodzą w skład Prezydium Parlamentu Europejskiego.

Europosłowie PO-PSL drugą najmocniejszą narodową delegacją w EPL

Wiadomo już, że przewodnictwo komisji przemysłu, badań i energii (ITRE) obejmie na dwa i pół roku Jerzy Buzek, a na drugą połowę kadencji zastąpi go Janusz Lewandowski (obaj PO). Według nieoficjalnych informacji szefem komisji rolnictwa (AGRI) ma zostać Czesław Siekierski (PSL), zaś na czele komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) ma stanąć Danuta Huebner. Delegacji PO-PSL przypaść ma też kierownictwo delegacji PE ds. Białorusi.

Europosłowie PO-PSL są drugą po Niemcach najmocniejszą narodową delegacją we frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej. Dlatego mogli wynegocjować stanowiska przewodniczących aż trzech komisji PE.

Polska delegacja w EPL zrezygnowała też z prestiżowej funkcji wiceprzewodniczącego europarlamentu dla swojego kandydata w zamian za więcej stanowisk szefów komisji, mających realny wpływ na tworzenie prawa unijnego. Komisja ITRE jest jedną z najważniejszych w PE. Już na początku czerwca premier Donald Tusk powiedział, że polska delegacja we frakcji centroprawicowej będzie zainteresowana objęciem przewodnictwa w tej komisji, a możliwym kandydatem jest Buzek.

Gdy były polski komisarz ds. budżetu Lewandowski zdecydował się objąć mandat w europarlamencie nowej kadencji, pod uwagę wzięto także jego kandydaturę. Dlatego uzgodniono, że obaj europosłowie podzielą się tą funkcją.

Karski może być kwestorem

Ważne stanowiska mogą też objąć eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości. Ich frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wystawiła kandydaturę Karola Karskiego na kwestora.

PiS zabiega również o funkcję przewodniczącej komisji bezpieczeństwa i obrony (formalnie jest to podkomisja w komisji spraw zagranicznych PE) dla byłej minister spraw zagranicznych Anny Fotygi. Z kolei Sojuszowi Lewicy Demokratycznej może przypaść stanowisko kwestora; kandydatem jest Bogusław Liberadzki.

Wybory 14 wiceprzewodniczących PE odbyły się dziś po południu, kwestorów poznamy w środę, zaś składy komisji parlamentarnych najpóźniej w czwartek. Komisje zbiorą się na pierwszych posiedzeniach 7 lipca i wówczas oficjalnie wybiorą swoich przewodniczących.

Stanowiska szefów komisji już podzielone

Stanowiska szefów komisji podzieliły już między sobą poszczególne frakcje. Najliczniejszej frakcji centroprawicowej przypadły komisje: spraw zagranicznych; rolnictwa; ochrony środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności; przemysłu, badań naukowych i energii; prawna; rybołówstwa; spraw konstytucyjnych oraz kontroli budżetowej.

Socjaliści objąć mają komisje: spraw gospodarczych i monetarnych; kultury i edukacji; rozwoju; handlu międzynarodowego; swobód obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych; praw kobiet oraz podkomisję praw człowieka.

Liberałom przypadną komisje budżetowa i rozwoju regionalnego, konserwatystom – komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów oraz podkomisja bezpieczeństwa i obrony, z kolei Zielonym – komisja transportu, a lewicy – komisja zatrudnienia i spraw socjalnych.

 

Zobacz także

TOK FM

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.