Konwencja (04.02.15)

 

W klubie PO jedność ws. konwencji przeciw przemocy wobec kobiet. Grupiński: „Tomaszewski też poprze”

karslo, PAP, 04.02.2015
Rafał GrupińskiRafał Grupiński (Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta)

Klub zadeklarował ponadto jedność w kwestii głosowania nad ustawą dot. ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. – W piątek powinniśmy to zgodnie przegłosować – powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński.
Szef klubu Platformy zadeklarował poparcie klubu PO dla ustawy dotyczącej ratyfikacji konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. – Na dzisiejszym spotkaniu nie było żadnego głosu przeciwnego poparciu tej konwencji. Myślę, że w piątek powinniśmy to zgodnie, jeśli chodzi o nasz klub, przegłosować – zaznaczył.

Według Grupińskiego ratyfikację konwencji ma poprzeć również nowy członek klubu – Jan Tomaszewski. – Z tego co wiem, oświadczył to nawet publicznie, poprze ratyfikację konwencji – podkreślił.

Jutro sprawozdanie z prac nad ratyfikacją

Jutro sejmowe komisje: spraw zagranicznych oraz sprawiedliwości i praw człowieka mają przyjąć sprawozdanie z prac nad projektem ustawy o ratyfikacji konwencji. Wcześniej politycy Platformy przyznawali, że wśród nich jest część posłów, zwłaszcza tych o silnie konserwatywnych poglądach, którzy mają wątpliwości dotyczące konwencji.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że jeszcze przed środowym posiedzeniem klubu Platformy Kopacz spotkała się z grupą posłów konserwatystów i przekonywała ich do poparcia ratyfikacji konwencji. Później na spotkaniu klubu – jak relacjonowali posłowie PO – głosowanie na „tak” zadeklarowali m.in. znani z konserwatywnych przekonań wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska i szef doradców premier, b. minister finansów Jacek Rostowski.

Kopacz apelowała o jedność

Sama szefowa rządu apelowała do klubu o jedność, by nie dawać się rozgrywać opozycji. – Ewa miała bardzo dobre, mocne, budujące wystąpienie; powiedziała, że jeżeli nie będzie jedności, nie będzie Platformy – relacjonował jeden z posłów.

Polska podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w grudniu 2012 r. W kwietniu zeszłego roku Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przedłożenia jej do ratyfikacji i przyjęła projekt odpowiedniej ustawy. O ratyfikację konwencji apelują m.in. organizacje pomagające ofiarom przemocy oraz broniące praw człowieka; krytykują ją organizacje prawicowe i prezydium Episkopatu Polski.

Nie było dyskusji nad związkami partnerskimi

Posłowie Platformy nie rozmawiali dziś na temat projektu dot. związków partnerskich. – Mamy w tej chwili kilka tematów rzeczywiście istotnych – bardzo ważny stał się też temat uregulowań w kwestii in vitro, jak widać po ostatnim przypadku dość trudnym, błędzie lekarskim. Będziemy w tej kwestii na pewno starali się w miarę przyspieszyć prace – poinformował Grupiński.

Przypomniał, że PO ma gotowy projekt ustawy o umowie partnerskiej. – W odpowiednim czasie wprowadzimy go pod dyskusję, w tej chwili o tym nie dyskutowaliśmy – zaznaczył szef klubu Platformy. Premier Kopacz pytana we wtorek, czy projekt trafi do Sejmu jeszcze w tej kadencji, powiedziała, że najpierw musi omówić go klub PO.

Obrady nad projektem ustawy ws. in vitro w lutym

W sierpniu w klinice ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego doszło do błędu przy zabiegu zapłodnienia in vitro, wskutek którego pacjentka urodziła nie swoje dziecko. Nasienie męża, zamiast z komórką jajową żony, miało zostać połączone z komórką innej kobiety. Dziecko urodziło się z wadami genetycznymi; przebywa teraz w szpitalu. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował we wtorek, że na klinikę została nałożona kara finansowa; resort zdrowia wypowiedział też jej umowę w zakresie programu in vitro. Minister złożył ponadto zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia błędu medycznego.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, rządowy projekt ustawy ws. zapłodnienia in vitro ma jeszcze w lutym trafić pod obrady Rady Ministrów.

TOK FM

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.